Asiakasmaksujen ja asiakaslaskutuksen yhteystiedot

Tältä sivulta löydät yhteystiedot, jotka liittyvät asiakasmaksuihin, laskun maksamiseen tai maksukattoasioihin.

Lue lisää alta

Onko sinulla kysyttävää laskustasi?

Jos asiasi koskee saamaasi laskua, löydät yhteystiedot laskun etusivulta.
Voit soittaa tai lähettää sähköpostin.

Asiakaslaskutus

Oulussa on keskitetty puhelinpalvelu. Muiden kuntien yhteystiedot näet laskultasi.

Jos asiasi koskee Oulussa asiointia, voit lähettää sähköpostia laskutus.oulu@pohde.fi tai soittaa ma–to kello 9–12 08 669 0501
Jos asiasin koskee Oulun yliopistollisessa sairaalassa asiointia voit lähettää sähköpostia laskutus.oys@pohde.fi tai soittaa ma–to kello 9–12 08 669 0510

Laskun eräpäivän siirtäminen tai laskun maksaminen erissä

Sinulla on mahdollisuus saada laskulle lisää maksuaikaa. Ota yhteyttä ennen laskun eräpäivää. Voit soittaa tai lähettää sähköpostia. Lähetä henkilötietoja sisältävä sähköposti turvasähköpostin kautta.

Laskujen maksuaikajärjestelyt

Puhelinaika ma–to kello 9–12

Maksuaikajärjestelyt, voit lähettää sähköpostia maksuaika@pohde.fi tai soittaa 08 669 0500
Jos asia koskee Oulun yliopistollisen sairaalan maksuaikajärjestelyjä, voit lähettää sähköpostia oys.maksuaika@pohde.fi tai soittaa 08 669 0510

Maksukatto

Maksukatto on summa, jonka korkeintaan maksat julkisista sosiaali- ja terveyspalveluista vuosittain. Jos maksukatto on tullut täyteen tai haluat tarkistaa maksujesi tilanteen, ota yhteyttä maksukattotiimiin sähköpostitse. Lähetä henkilötietoja sisältävä sähköposti turvasähköpostin kautta.

Asiakaslaskujen maksukatto
Maksukattoasiat
maksukatto@pohde.fi
Oulun yliopistollisen sairaalan asiakaslaskuihin liittyvät maksukattoasiat
oys.maksukatto@pohde.fi

Perintä ja perukirjan toimittaminen

Perintätiimi

Puhelinaika ma–to kello 9–12

Lähetä perukirja ja muu luottamuksellinen sähköposti turvapostin kautta osoitteessa turvaposti.pohde.fi
perinta@pohde.fi

Muut laskutusasiat

Ulkomaalaisten potilaiden laskutusasiat

Ota yhteys laskussasi mainittuun yhteystietoon.

Oulun yliopistollisen sairaalan ulkomaalaisten potilaiden laskutus, puhelinaika ma–to kello 9–14.30 08 315 4372
invoicing@pohde.fi
Työ- ja liikennetapaturmien ja ammattitautien laskutus

Ota yhteys laskussasi mainittuun yhteystietoon.

Oulun yliopistollisen sairaalan työ- ja liikennetapaturmien ja ammattitautien laskutus, puhelinaika ma–to kello 9–14.30 08 315 4475
vakuutuslaskutus@pohde.fi
Ensihoidon kuljetusten omavastuuosuuksien laskutus

Puhelinaika ma–to kello 9–12

laskutus.ensihoito@pohde.fi

Päälliköt ja palveluvastaavat

Asiakaslaskutus
Leena Määttä
Asiakaslaskutuspäällikkö
leena.maatta@pohde.fi
Asiakalaskutusyksikkö
Tarja Veijola
Palvelupäällikkö
tarja.veijola@pohde.fi
Erikoissairaanhoidon laskutus, vakuutusyhtiölaskutus, ulkomaalaisten laskutus
Soili Hanhela
Palveluvastaava
soili.hanhela@pohde.fi
Terveyspalvelujen laskutus
Riikka Mattila
Palveluvastaava
riikka.mattila@pohde.fi
Sosiaalipalvelujen laskutus
Sirpa Vatjus
Palveluvastaava
sirpa.vatjus@pohde.fi

Onko sinulla kysyttävää maksupäätökseen tai palvelusetelin myöntämiseen liittyen?

Oikaisuvaatimus

Jos sinulla on voimassa oleva asiakasmaksupäätös ja haluat kysyä päätöksestä, ole suoraan yhteydessä päätöksentekijään.

Asiakasmaksun perimättä jättäminen tai alentaminen

Haluatko kysyä asiakasmaksun alentamisesta tai perimättä jättämisestä? Laita sähköpostia tai soita asiakasmaksuyksikköön asiakaspalvelusihteerille (soittoaika ma-to klo 9-12).

Asiakasmaksuyksikkö Oulu
Jaana Toljamo
Asiakaspalvelusihteeri
jaana.toljamo@pohde.fi

Asiakasmaksuyksikkö

Asiakasmaksuyksikkö tekee tulosidonnaiset asiakasmaksupäätökset ja määrittelee palvelusetelin arvot asiakkaille. Asiakasmaksuyksikön yhteyshenkilöt eivät vastaa laskuja koskeviin kysymyksiin. Laskutusyksikön yhteyshenkilösi näet laskultasi.

Palveluseteli voidaan myöntää pitkäaikaista asumispalvelua, säännöllistä kotihoitoa sekä lapsiperheiden kotipalvelua saaville asiakkaille.

Asiakasmaksuyksikön uusien asiakkaiden yhteyshenkilöt alueittain

Oulu

Asiakasmaksuyksikkö Oulu

Asiakaspalvelusihteerien soittoaika ma-to klo 9-12

asiakasmaksut.oulu@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Oulu
Tomi Leinonen
Asiakaspalvelusihteeri
tomi.leinonen@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Oulu
Tiina Mikkola
Asiakaspalvelusihteeri
tiina.m.mikkola@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Oulu
Päivi Käsmä
Asiakaspalvelusihteeri
paivi.kasma@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Oulu
Riikka Kilpivaara
Asiakaspalvelusihteeri
riikka.kilpivaara@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Oulu
Riina Kantola
Asiakaspalvelusihteeri
riina.kantola@pohde.fi

Ii, Pudasjärvi, Utajärvi, Vaala, Kuusamo, Taivalkoski, Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki, Muhos ja Tyrnävä

Asiakasmaksuyksikkö

Alueeseen kuuluu Ii, Pudasjärvi, Utajärvi, Vaala, Kuusamo, Taivalkoski, Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki, Muhos ja Tyrnävä

Asiakaspalvelusihteerien soittoaika ma-to klo 9-12

asiakasmaksut.okkola@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Kuusamo, Oulunkaari, Siikalatva, Taivalkoski
Vappu Peltoniemi
Asiakaspalvelusihteeri
vappu.peltoniemi@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Taivalkoski, Oulunkaari, Hailuoto, Siikalatva, Kuusamo
Sirpa Kivelä-Tyni
Asiakaspalvelusihteeri
sirpa.kivela-tyni@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Oulu, Muhos, Tyrnävä
Neea Harri
Asiakaspalvelusihteeri
neea.harri@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Oulu, Muhos, Tyrnävä
Leena Savikuja
Asiakaspalvelusihteeri
leena.savikuja@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Oulu, Kempele, Liminka, Lumijoki
Eeva Moilanen
Asiakaspalvelusihteeri
eeva.moilanen@pohde.fi

Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kärsämäki, Nivala, Oulainen, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Reisjärvi, Sievi, Ylivieska, Kalajoki, Merijärvi, Pyhäjoki, Raahe ja Siikajoki

Asiakasmaksuyksikkö

Alueeseen kuuluu Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kärsämäki, Nivala, Oulainen, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Reisjärvi, Sievi, Ylivieska, Kalajoki, Merijärvi, Pyhäjoki, Raahe ja Siikajoki

Asiakaspalvelusihteerien soittoaika ma-to klo 9-12

asiakasmaksut.oura@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Kalajoki, Merijärvi, Raahe, Pyhäjoki, Siikajoki
Sonja Simi
Asiakaspalvelusihteeri
sonja.m.simi@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Haapajärvi, Pyhäjärvi, Reisjärvi, Alavieska, Ylivieska
Tiia-Riikka Hannula
Asiakaspalvelusihteeri
tiia-riikka.hannula@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Nivala, Sievi, Kärsämäki, Oulainen, Haapavesi, Pyhäntä
Sara Ikola
Asiakaspalvelusihteeri
sara.ikola@pohde.fi
Asiakasmaksuyksikkö Raahe, Pyhäjoki, Siikajoki
Anita Mäki
Asiakaspalvelusihteeri
anita.maki@pohde.fi