Alueelliset neuvottelukunnat

Lue lisää alta

Tieto alueellisista neuvottelukunnista

Alueelliset neuvottelukunnat edustavat kyseisellä alueella asuvia asukkaita

Neuvottelukunnissa on vähintään yksi jäsen neuvottelukunnan alueen jokaisen kunnan alueelta.
Alueellisia neuvottelukuntia on kuusi: Koillismaa, Lakeus, Oulu, Oulun Eteläinen, Oulunkaari ja Rannikko.

Neuvottelukunnat esimerkiksi

  • seuraavat ja arvioivat hyvinvointialueen alueellisia palveluja
  • edistävät osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksia sekä asukaslähtöisyyttä palvelujen järjestämisessä
  • tekevät alueellisia palveluja koskevia aloitteita aluehallitukselle.

Alueet

Koillismaa

Varsinaiset jäsenet

Tuula Mustonen (Pj)
Salme Sahi (vpj)
Veli Määttä
Tarja Leinonen-Viinikka
Tarmo Raatikainen
Harri Karjalainen
Heli Hietala

Varajäsenet

Tuomo Törmänen
Tiina Tiermas
Taisto Määttä
Tero Kokko
Susan Seppälä
Maaret Ihme
Joonas Keskitalo

Kokoukset

ke 11.1.23 klo 14-17 (Taivalkoski)

Lakeus

Varsinaiset jäsenet

Tarja Hackzell (Pj)
Tapani Ervasti (vpj)
Kari Tuhkanen
Minna Huusari
Sari Perälä
Tiina Hintikka
Jukka Kemppainen
Silvo Nybacka
Juha Piirala
Pasi Kauppi

Varajäsenet

Satu Kokko
Jaakko Latvanlehto
Monika Kangas-Siira
Kaisa Kauppinen
Tuukka Myllymäki
Kalevi Nevala
Kauko Simuna
Heidi Soini
Jussi Riikonen
Mikko Tuulaniemi

Kokoukset

to 5.1.23 klo 13-16 (Kempele)

Oulu

Varsinaiset jäsenet

Anna-Kaisa Lepistö (pj)
Johanna B Ojala (vpj)
Anne-Mari Takkula
Jari Latvala
Kalle Pyky
Aleksanteri Kekonen
Margit Päätalo
Kaarina Torro
Miina Anniina Heiskanen
Jukka Huotari
Petra Salovaara
Marjo Tapaninen
Tuukka Mäkiranta
Sami Alasimi

Varajäsenet

Mira Kontio
Lotta Ellonen
Maija Hiltula
Kalevi Lämsä
Hannu Tarvas
Ari Takanen
Anna Poropudas
Sari Leskinen
Tatu Tiala
Arja Suuronen
Mauno Sipola
Reetta Pirttikoski
Jouni Ahola
Pasi Backman

Kokoukset

ti 10.1.23 klo 14-17 (Oulu)

Oulun Eteläinen

Varsinaiset jäsenet

Sinikka Parttimaa (Pj)
Hanne Kokko (vpj)
Annikki Sipilä
Ilkka Repo
Tapio Myllymäki
Matti Peltola
Vuokko Hiltunen
Jari Männikkö
Katriina Tikanmäki
Matti Leiviskä
Mervi Niskakoski
Mauno Jussila
Ira Toppinen
Tanja Laakkonen
Pasi Niiranen
Ulla Lehtikangas

Varajäsenet

Paavo Ranua
Hillevi Savikko
Tapio Mattila
Esko Loukkola
Anne Ruha
Rebekka Kangasharju
Marita Toiviainen
Tiina Junttila
Jarmo Halonen
Marjut Leiviskä
Helena Kinnunen
Esa Kukkonen
Tero Väisänen
Anne Huttunen
Kari Honkala
Arja Keskitalo

Kokoukset

to 12.1.23 klo 14-17 (Nivala)

Oulunkaari

Varsinaiset jäsenet

Esa Karjalainen (Pj)
Katri Virtanen (vpj)
Ilkka Pakonen
Leena Tiiro
Heli-Hannele Haapaniemi
Tiina Kuopus
Severi Kemppainen

Varajäsenet

Pauliina Rovio
Jorma Kouva
Anne Matikainen
Tauno Kivelä
Eija Tikkanen
Minna Huuhtanen
Pentti Tuovinen

Kokoukset

ti 17.1.23 klo 9-13 (Oulu)

Rannikko

Varsinaiset jäsenet

Katja Tuliniemi (Pj)
Liisa Lumijärvi (vpj)
Miika Heikkilä
Kirsti Nivala
Janne Sirkka
Sari Nurro
Timo Mattila
Elias Tornberg
Aila Mäkisalo

Varajäsenet

Mika Huhtamäki
Antero Aulakoski
Hanna Nikupaavo
Päivi Saukko
Paula Anttila
Hanna Saari
Jari Seppänen
Pyry Suonsivu
Pirkko Valtanen

Kokoukset

ke 4.1.23 klo 14-17 (Raahe)