Perhe- ja sosiaalipalvelujen ja OYS-psykiatrian toimialue

Tältä sivulta löydät tietoa palvelujen järjestäytymisestä ja johtajien yhteystiedot. Toimialueelle kuuluvat esimerkiksi äitiys- ja lastenneuvolan, opiskeluhuollon, lasten, nuorten ja aikuisten sosiaalihuollon palvelut, mielenterveys- ja päihdepalvelut ja psykiatrian palvelut.

Lue lisää alta
Asiakkaat ja potilaat saavat sujuvasti tarvitsemaansa palvelua ja hoitoa

Peruspalvelut toimivat rinnakkain vaativaa erityisosaamista tarjoavien palvelujen kanssa.

Yhteystiedot

Perhe- ja sosiaalipalvelut ja OYS-psykiatria
Leena Mämmi-Laukka
Toimialuejohtaja
leena.mammi-laukka@pohde.fi

Alueelliset palvelut

Koillismaa, Oulunkaari ja Lakeus

Alueeseen kuuluu Muhos, Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki, Tyrnävä, Kuusamo, Taivalkoski, Ii, Pudasjärvi, Utajärvi ja Vaala

Alueelliset perhepalvelut ja sosiaalipalvelut, Oulunkaari-Koillismaa-Lakeus
Mirva Salmela
Palvelualuejohtaja
mirva.salmela@pohde.fi
Lasten, nuorten ja perheiden palvelut sekä opiskeluhuolto, Koillismaa, Oulunkaari ja Lakeus
Riitta Ruottinen
Vastuualuepäällikkö
riitta.ruottinen@pohde.fi
Aikuisten sosiaali- ja päihdepalvelut, Koillismaa, Oulunkaari, Lakeus
Jari Jaakkonen
Vastuualuepäällikkö
jari.jaakkonen@pohde.fi

Rannikkoseutu

Alueeseen kuuluu Kalajoki, Merijärvi, Pyhäjoki, Raahe ja Siikajoki

Alueelliset perhepalvelut ja sosiaalipalvelut, Rannikko-Oulun eteläinen
Minna Malila
Palvelualuejohtaja
minna.malila@pohde.fi
Lasten, nuorten ja perheiden palvelut sekä opiskeluhuolto, Rannikko
Heidi Laitila
Vastuualuepäällikkö
heidi.laitila@pohde.fi
Aikuisten sosiaali- ja päihdepalvelut, Rannikko, Oulun eteläinen
Sirpa Pengerkoski
Vastuualuepäällikkö
sirpa.pengerkoski@pohde.fi

Oulun eteläinen

Alueeseen kuuluu Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kärsämäki, Nivala, Oulainen, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Reisjärvi, Sievi, Siikalatva ja Ylivieska

Alueelliset perhepalvelut ja sosiaalipalvelut, Rannikko-Oulun eteläinen
Minna Malila
Palvelualuejohtaja
minna.malila@pohde.fi
Lasten, nuorten ja perheiden palvelut sekä opiskeluhuolto, Oulun eteläinen
Ritva Hantula
Vastuualuepäällikkö
ritva.hantula@pohde.fi
Aikuisten sosiaali- ja päihdepalvelut, Rannikko, Oulun eteläinen
Sirpa Pengerkoski
Vastuualuepäällikkö
sirpa.pengerkoski@pohde.fi

Oulu

Alueelliset perhepalvelut ja sosiaalipalvelut, Oulu
Susanna Lähde
Palvelualuejohtaja
susanna.lahde@pohde.fi
Lasten, nuorten ja perheiden palvelut, Oulu
Santra Ruonakangas
Vastuualuepäällikkö
santra.ruonakangas@pohde.fi
Neuvolapalvelut, Kontinkangas ja Kaakkuri
Kirsi Kähkönen
Vastuuyksikköpäällikkö
kirsi.kahkonen@pohde.fi
Neuvolapalvelut, Tuira, Haukipudas ja Kiiminki
Jaana Haapaviita
Vastuuyksikköpäällikkö
jaana.haapaviita@pohde.fi
Lapsiperheiden sosiaalipalvelut, Kontinkangas ja Kaakkuri
Airi Mäntylä
Vastuuyksikköpäällikkö
airi.mantyla@pohde.fi
Lapsiperheiden sosiaalipalvelut, Tuira, Haukipudas ja Kiiminki
Tanja Pahtaharju
Vastuuyksikköpäällikkö
tanja.pahtaharju@pohde.fi
RRP2, Palo2-hanke
Markus Pekkala
Projektipäällikkö
markus.pekkala@pohde.fi
Opiskeluhuolto, Oulu
Emma Heikura
Vastuualuepäällikkö
emma.heikura@pohde.fi
Ammatillisen koulutuksen opiskeluhuolto
Mirja Korkala
Vastuuyksikköpäällikkö
mirja.korkala@pohde.fi
Lukion opiskeluhuolto
Salla Savolainen
Vastuuyksikköpäällikkö
salla.savolainen@pohde.fi
Kontinkankaan opiskeluhuolto
Tiia Maikkula-Moilanen
Vastuuyksikköpäällikkö
tiia.maikkula-moilanen@pohde.fi
Kaakkurin opiskeluhuolto
Kaisa Pintamo-Kenttälä
Vastuuyksikköpäällikkö
kaisa.pintamo-kenttala@pohde.fi
Haukiputaan ja Kiimingin opiskeluhuolto
Jenni Uusitalo
Vastuuyksikköpäällikkö
jenni.v.uusitalo@pohde.fi
Tuiran opiskeluhuolto
Johanna Kangas
Vastuuyksikköpäällikkö
johanna.kangas@pohde.fi
Aikuisten sosiaali- ja päihdepalvelut, Oulu
Nina Kinnunen
Vastuualuepäällikkö
nina.kinnunen@pohde.fi
Kontinkankaan ja Kaakkurin sosiaalipalvelut
Petra Salovaara
Vastuuyksikköpäällikkö
petra.salovaara@pohde.fi
Tuiran, Haukiputaan ja Kiimingin sosiaalipalvelut
Kati Västilä
Vastuuyksikköpäällikkö
kati.vastila@pohde.fi
Nuorten sosiaalipalvelut
Mervi Lehtola
Vastuuyksikköpäällikkö
mervi.lehtola@pohde.fi
Avopäihdepalvelut ja päihdeklinikka
Joni Saarela
Vastuuyksikköpäällikkö
joni.saarela@pohde.fi
Päihdeasumispalvelut
Katja Karppinen
Vastuuyksikköpäällikkö
katja.karppinen@pohde.fi
Mielenterveysasumispalvelut
Mikael Jurvelin
Vastuuyksikköpäällikkö
mikael.jurvelin@pohde.fi

Yhteiset palvelut

Yhteiset palvelut
Marja Salonen
Palvelualuejohtaja
marja.salonen@pohde.fi

Lastensuojelu sekä lasten ja nuorten erityispalvelut

Lastensuojelu (eteläinen alue)
Saana Savela
Vastuualuepäällikkö
saana.savela@pohde.fi
Lastensuojelu (pohjoinen alue)
Carita Haapala
Vastuualuepäällikkö
carita.haapala@pohde.fi
Lasten ja nuorten erityispalvelut
Minna Alapuranen
Vastuualuepäällikkö
minna.alapuranen@pohde.fi

OYS-psykiatria

OYS-psykiatria
Sanna Blanco-Sequeiros
Toimialajohtaja
sanna.blanco-sequeiros@pohde.fi

Osaamiskeskusjohtajat

Mielialahäiriöt ja akuuttipsykiatria
Liisa Kantojärvi
Osaamiskeskusjohtaja
liisa.kantojarvi@pohde.fi
Lastenpsykiatria
Mirjami Mäntymaa
Osaamiskeskusjohtaja
mirjami.mantymaa@pohde.fi
Psykoosit ja nuorisopsykiatria
Juha Karvonen
Osaamiskeskusjohtaja
juha.karvonen@pohde.fi
Alueelliset psykiatriset palvelut ja mielenterveyspalvelut
Jaana Hinkkala
Osaamiskeskusjohtaja
jaana.hinkkala@pohde.fi