Terveyden- ja sairaanhoidon palvelujen toimialue

Tältä sivulta löydät tietoa palvelujen järjestäytymisestä ja johtajien yhteystiedot.

Lue lisää alta
Terveyden- ja sairaanhoidon palvelut järjestetään yhdessä muiden toimialueiden palvelujen kanssa

Terveyden- ja sairaanhoidon palvelut jakaantuvat digitaaliseen sote-keskukseen, työterveyshuoltoon sekä alueellisiin palveluihin, joita ovat vastaanottotoiminta ja infektioiden torjunta, suun terveydenhuolto sekä akuutti osastohoito.

Tavoitteena on

  • tukea, ohjata ja motivoida ihmisiä kantamaan vastuuta omasta hyvinvoinnistaan, toimintakyvystään ja terveydestään
  • vahvistaa perusterveydenhuoltoa, hoidon jatkuvuutta sekä parantaa hoitoon pääsyä
  • voimistaa ja ylläpitää alueellista tasa-arvoa sote-palveluiden osalta
  • lisätä mahdollisuuksia hoitaa ihmistä lähempänä hänen arkeaan tiivistämällä erikoissairaanhoidon, perusterveydenhuollon ja sosiaalitoimen yhteistyötä
  • lisätä asukkaan mahdollisuutta vaikuttaa hoitoonsa ja vahvistaa väestön hyvinvointia yhteistyössä järjestöjen ja muiden kolmannen sektorin toimijoiden kanssa.

Terveyden- ja sairaanhoidon palveluja tarjotaan lähi- ja aluepalveluina ja digitaalisessa sote-keskuksessa tiiviissä yhteistyössä eri toimi- ja palvelualueiden kanssa.

Terveydenhuollon ammattilaisia eli lähihoitajia, sairaanhoitajia, hammashoitajia, suuhygienistejä, lääkäreitä, hammaslääkäreitä ja muita terveyden- ja sosiaalialan ammattilaisia työskentelee Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen terveyden ja sairaanhoidon palvelualueella yhteensä noin 1800.

Haavanompelua päivystyksessä.

Yhteystiedot

Terveyden ja sairaanhoidon palvelut
Päivi Peltokorpi
Toimialuejohtaja
paivi.peltokorpi@pohde.fi

Alueelliset palvelut

Oulu

Oulu
Päivi Harju
Palvelualuejohtaja ja suun terveydenhuollon vastuualuepäällikkö
paivi.harju@pohde.fi
Oulu
Minna Juopperi
vs. vastuualuepäällikkö
minna.juopperi@pohde.fi

Oulun eteläinen, Rannikko

Alueeseen kuuluu Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kärsämäki, Nivala, Oulainen, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Reisjärvi, Sievi, Siikalatva, Ylivieska, Kalajoki, Merijärvi, Pyhäjoki, Raahe ja Siikajoki.

Oulun eteläinen-Rannikko
Hannele Koski
Palvelualuejohtaja
hannele.koski@pohde.fi
Oulun eteläinen, Rannikko
Risto Olli
Ylilääkäri
risto.olli@pohde.fi
Hoitotakuun kehittämisohjelma
Margit Yli-Kotila
Projektikoordinaattori / vastaanoton vastuualuepäällikkö
margit.yli-kotila@pohde.fi
Oulun eteläinen-Rannikko
Sakari Mustakallio
Suun terveydenhuollon vastuualuepäällikkö
sakari.mustakallio@pohde.fi

Oulunkaari, Koillismaa, Lakeus

Alueeseen kuuluu Muhos, Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki, Tyrnävä, Kuusamo, Taivalkoski, Ii, Pudasjärvi, Utajärvi ja Vaala

Oulunkaari-Koillismaa-Lakeus
Pia Piispanen
Palvelualuejohtaja
pia.piispanen@pohde.fi
Oulunkaari, Koillismaa, Lakeus
Hanna Raittinen
Ylilääkäri
hanna.raittinen@pohde.fi
Oulunkaari-Koillismaa-Lakeus
Tanja Piltonen
Vastaanoton vastuualuepäällikkö
tanja.piltonen@pohde.fi
Oulunkaari-Koillismaa-Lakeus
Susanne Koponen
Osastohoidon vastuualuepäällikkö
susanne.koponen@pohde.fi
Aappo Keränen
Ylihammaslääkäri, suun terveydenhuollon vastuualuepäällikkö

Hailuoto, Ii, Kempele, Kuusamo, Liminka, Lumijoki, Muhos, Pudasjärvi, Taivalkoski, Tyrnävä, Utajärvi ja Vaala

aappo.keranen@pohde.fi

Työterveyshuolto

Työterveyshuolto Pohde
Jorma Mäkitalo
Palvelualuejohtaja
jorma.makitalo@pohde.fi
Työterveyshuolto Pohde
Osmo Konu
Ylilääkäri
osmo.konu@pohde.fi

Digitaalinen sote-keskus

Katja Rääpysjärvi
Palvelualuejohtaja
katja.raapysjarvi@pohde.fi