Vammaispalvelujen toimialue

Tältä sivulta löydät tietoa palvelujen järjestäytymisestä ja johtajien yhteystiedot.

Lue lisää alta
Vammainen ihminen saa tarvitsemansa palvelut

Vammaisten palveluilla turvataan, että myös vammainen ihminen saa tarvitsemansa yhdenvertaiset peruspalvelut. Palvelua tarjotaan oikea-aikaisesti ja tarpeen mukaisesti. Vammaisten palvelut järjestetään yhteistyössä perus- ja erityistason palvelujen kesken.

Yhteystiedot

Vammaispalvelut
Päivi Lauri
Toimialuejohtaja
paivi.lauri@pohde.fi

Alueelliset palvelut

Alueellisiin palveluihin kuuluvat oman tuotannon asumispalvelut, työ- ja päivätoiminnat sekä ohjaus- ja avustajapalvelut.

Piirroskuva Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen kartasta ja paikkakunnista.

Avaa kartta suurempana

Koillismaa, Oulunkaari, Lakeus

Alueeseen kuuluu Muhos, Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki, Tyrnävä, Kuusamo, Taivalkoski, Ii, Pudasjärvi, Utajärvi ja Vaala

Vammaispalvelut, Oulunkaari, Koillismaa ja Lakeus
Merja Honkanen
Palvelualuejohtaja
merja.honkanen@pohde.fi

Oulu

Vammaispalvelut, Oulu
Tanja Koivisto
Palvelualuejohtaja
tanja.koivisto@pohde.fi

Oulun eteläinen ja Rannikko

Alueeseen kuuluu Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kärsämäki, Nivala, Oulainen, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Reisjärvi, Sievi, Siikalatva, Ylivieska, Kalajoki, Merijärvi, Pyhäjoki, Raahe ja Siikajoki.

Vammaispalvelut, Rannikko, Oulun eteläinen
Päivi Uusimäki
Palvelualuejohtaja
paivi.uusimaki@pohde.fi

Yhteiset palvelut

Vammaispalvelut, yhteiset palvelut
Marja Salo
Palvelualuejohtaja
marja.salo@pohde.fi
Vammaispalvelujen osaamiskeskus
Pia Kortessalo
Vastuualuepäällikkö
pia.kortessalo@pohde.fi
Asiakasohjauskeskus, matkakeskus
Minna Mikkola
Vastuualuepäällikkö
minna.j.mikkola@pohde.fi

OYS Konsti

OYS Konsti, tutkimus ja arviointi
Anu Tuominen
Palvelualuejohtaja
anu.tuominen@pohde.fi
Kuntoutus
Pirjo Roinesalo
Palvelupäällikkö
pirjo.roinesalo@pohde.fi