Ikäihmisten palvelujen toimialue

Tältä sivulta löydät tietoa palvelujen järjestäytymisestä ja johtajien yhteystiedot. Ikäihmisten palvelut turvaavat iäkkäiden henkilöiden itsenäistä elämää kotona tai kodinomaisessa ympäristössä.

Lue lisää alta

Ikäihmisten mielekäs arki

Palveluilla tuetaan ihmisiä kantamaan vastuuta omasta toimintakyvystään ja terveydestään

Ikäihmisten palvelujen tarkoituksena on turvata iäkkäiden henkilöiden itsenäistä elämää kotona tai kodinomaisessa ympäristössä.

Ikäihmisille suunnattuja palveluja ovat muun muassa asiakas- ja palveluohjaus, ikäneuvola, päivätoiminta, erilaiset kotiin annettavat ja asumiseen liittyvät palvelut sekä arkeen liittyvä kuntoutumisen tuki, hoito ja hoiva.

Ikäihmisten palvelut järjestetään yhdessä

Ikäihmisten palvelut tuotetaan yhdessä muiden toimialueiden kanssa, pääosin lähi- ja aluepalveluina. Osa palveluista toteutetaan etä- ja digipalveluina asiakkaan tarpeen ja tilanteen niin mahdollistaessa.

Ikäihmisille ja heidän läheisilleen suunnattuja palveluja tuottavat Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen ohella myös järjestöt, kunnat ja yksityiset palveluntuottajat.

Yhteystiedot

Ikäihmisten palvelut
Mervi Koski
Toimialuejohtaja
mervi.koski@pohde.fi

Alueelliset palvelut

Koillismaa, Oulunkaari ja Lakeus

Alueeseen kuuluu Muhos, Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki, Tyrnävä, Kuusamo, Taivalkoski, Ii, Pudasjärvi, Utajärvi ja Vaala

Alueelliset ikäihmisten palvelut, Oulunkaari-Koillismaa-Lakeus
Hannele Pöykiö
Palvelualuejohtaja
hannele.poykio@pohde.fi
Alueelliset ikäihmisten palvelut, ikäkeskus, arviointi ja kuntoutusyksikkö, Koillismaa, Oulunkaari, Lakeus
Susanna Veteläinen
susanna.vetelainen@pohde.fi
Alueelliset ikäihmisten palvelut, kotiin annettavat palvelut, Koillismaa, Oulunkaari, Lakeus
Sari Vitikka
sari.vitikka@pohde.fi
Alueelliset ikäihmisten palvelut, kotiin annettavat palvelut, Koillismaa, Oulunkaari, Lakeus
Anu-Birgitta Lämsä
anu-birgitta.lamsa@pohde.fi
Alueelliset ikäihmisten palvelut, ympärivuorokautinen asuminen, Koillismaa, Oulunkaari ja Lakeus
Hillevi Turpeinen
hillevi.h.turpeinen@pohde.fi

Oulu

Alueelliset ikäihmisten palvelut, Oulu
Maria Vahtola
Palvelualuejohtaja
maria.vahtola@pohde.fi
Ikäkeskus, alueelliset ikäihmisten palvelut, kotiin annettavat palvelut, Oulu
Hanna Tavast
Vastuualuepäällikkö
hanna.tavast@pohde.fi
Alueelliset ikäihmisten palvelut, arviointi ja kuntoutusyksikkö sekä ympärivuorokautinen palveluasuminen, Oulu
Maiju Tuisku
Vastuualuepäällikkö
maiju.tuisku@pohde.fi

Oulun eteläinen ja Rannikko

Alueeseen kuuluu Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kärsämäki, Nivala, Oulainen, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Reisjärvi, Sievi, Siikalatva, Ylivieska, Kalajoki, Merijärvi, Pyhäjoki, Raahe ja Siikajoki.

Alueelliset ikäihmisten palvelut, Rannikko ja Oulun eteläinen
Virpi Rääpysjärvi
Palvelualuejohtaja
virpi.raapysjarvi@pohde.fi
Alueelliset ikäihmisten palvelut, ikäkeskus, arviointi ja kuntoutusyksikkö, Rannikko ja Oulun eteläinen
Sanna Lastikka
sanna.lastikka@pohde.fi
Alueelliset ikäihmisten palvelut, kotiin annettavat palvelut, Rannikko ja Oulun eteläinen
Ulla Pyykkönen
ulla.pyykkönen@pohde.fi
Alueelliset ikäihmisten palvelut, kotiin annettavat palvelut, Rannikko ja Oulun eteläinen
Virpi Kamunen
virpi.kamunen@pohde.fi
Alueelliset ikäihmisten palvelut, ympärivuorokautinen asuminen, Rannikko ja Oulun eteläinen
Piritta Hänninen
piritta.hanninen@pohde.fi

Yhteiset palvelut

Yhteiset ikäihmisten palvelut
Marko Niiranen
Palvelualuejohtaja
marko.niiranen@pohde.fi

Yhteinen osaamiskeskus

Yhteinen osaamiskeskus, ikäihmisten palvelut
Satu Kangas
Palvelualuejohtaja
satu.kangas@pohde.fi
Yhteinen osaamiskeskus, ikäihmisten palvelut
Jaana Isopahkala
Vastuualuepäällikkö
jaana.isopahkala@pohde.fi
Kotona asumisen tuen keskus, Kotas-tilannekeskus
Johanna Alahäivälä
Vastuuyksikköpäällikkö
johanna.alahaivala@pohde.fi
Toiminnanohjauskeskus
Sanna Äijälä
Vastuuyksikköpäällikkö
sanna.aijala@pohde.fi
Turvahälytyskeskus
Mari Taivaloja
Vastuuyksikköpäällikkö
mari.taivaloja@pohde.fi
Kotisairaala, Oulunkaari, Koillismaa, Lakeus
Marjo Määttä
Vastuuyksikköpäällikkö
marjo.maatta@pohde.fi
Kotisairaala, Oulu
Sirkku Vanttaja
Vastuuyksikköpäällikkö
sirkku.vanttaja@pohde.fi
Kotisairaala, Oulun eteläinen ja Rannikko
Satu Maaninka
Vastuuyksikköpäällikkö

Oulun eteläisen kunnat: Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kärsämäki, Nivala, Oulainen, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Reisjärvi, Sievi, Siikalatva ja  Ylivieska.

Rannikkoseudun kunnat: Kalajoki, Merijärvi, Pyhäjoki, Raahe ja Siikajoki.

satu.maaninka@pohde.fi

Ikäihmisten palvelujen kehittäminen

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointivointialueella kehitetään ikäihmisten palvelujen sisältöjä ja uusia toimintatapoja kahden eri hankkeen avulla: Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushankkeen Ikäihmisten palvelujen kehittämisohjelman ja Ikä on POP-hankkeen avulla.